E-mail : olkspiast@gmail.com

Aktualności

Dwa oblicza Piasta

• autor: ConsPiast, 2016-04-19 21:01

Piast nie zwalnia tempa. W XVII kolejce spotkań Wrocławianie rozbili w wyjazdowym meczu Sokoła Smolec 6:1, choć kibice mogą czuć po niedzielnym spotkaniu spory niedosyt.

Dziwne to czasy nastały dla drużyny Piasta Żerniki, kiedy to zespół miażdży swojego rywala, i to w meczu wyjazdowym, a kibice wychodzą ze stadionu nie do końca zadowoleni. Piłkarze z Osinieckiej rozpuścili jednak swoich fanów świetną grą do tego stopnia, że nawet sześć bramek wbitych Sokołowi ze Smolca nie satysfakcjonuje już wrocławskich kibiców.

Przed meczem trener Grabowski mógł się nieco obawiać o usposobienie ofensywne swojej drużyny, ponieważ obok permanentnie już nieobecnych Kosztowniaka i Szota, zabrakło w szeregach Piasta jedynego nominalnego ostatnio napastnika Jakuba Myki. Jak się szybko jednak okazało, lukę po napastnikach z powodzeniem wypełnił Mateusz Magusiak, którego podrażniona ambicja wpłynęła znacząco na losy spotkania.

Młody pomocnik z Żernik potrzebował zaledwie 30 mimnut, aby skompletować swojego hat-tricka, odbierając tym samym ochotę do gry gospodarzom juz na samym początku spotkania. Na przerwę natomiast zespół Sokoła schodził z jeszcze bardziej okazałym bagażem bramkowym, ponieważ swoje trzy grosze dorzucili jeszcze Szewczyk oraz Tylka.

W pierwszych czterdziestu pięciu minutach Piast grał koncertowo. Sokół nie miał absolutnie nic do powiedzenia, a wynik 5:0 był najniższym wymiarem kary, jaki mógł spotkać wystraszony zespół ze Smolca.

Nikt nie rozumie natomiast, co stało się z zespołem lidera w szatni podczas przerwy w meczu. Na drugą połowę wyszła zupełnie inna drużyna, choć personalia ani trochę się nie zmieniły. Od samego początku w grze Piasta widoczna była wręcz nonszalancja, a gospodarze ambitnie postanowili wykorzystać niemoc faworytów. Swoje trzy grosze dorzucił również sędzia niedzielnego pojedynku, który swoimi niezrozumiałymi decyzjami wprowadził bardzo nerwową atmosferę w spokojnym i łatwym do sędziowania, bądź co bądź, meczu.

Gospodarze po błędach obrońców i bramkarza Piasta najpierw zdobyli honorową bramkę, a chwilę później nie wykorzystali rzutu karnego. Przez chwilę w głowach kibiców Piasta pojawił sie obraz zeszłorocznego meczu Piasta z Falco Rzeplin kiedy to podopieczni Jacka Kucharskiego do 60 minuty grając w przewadze jednego zawodnika prowadzili na boisku rywala 4:0, by finalnie przywieść z Rzeplina tylko jeden punkt i to obroniony w nadzwyczajnych wręcz okolicznościach. Dzisiejszy Piast to jednak zupełnie inna drużyna i kiedy po strzale z rzutu karnego piłka odbiła się od słupka, jasnym stało się, że zryw Sokoła nie przyniesie ambitnym gospodarzom większego pożytku. Po kilkunastu minutach Piast przejął ponownie inicjatywę, efektem której było kilka stuprocentowych sytuacji niewykorzystanych przez piłkarzy z Wrocławia. Ostatecznie jednak drużyna Pawła Grabowskiego dopięła swego, a ostatniego gola pojedynku zdobył najlepszy tego dnia na boisku Magusiak.

Trzeba jednak przyznać, że druga odsłona niedzielnego pojedynku nie była zbyt udana w wykonaniu Piasta, a Sokół mógł strzelić liderowi przynajmniej trzy bramki. Do tylu sytuacji obrońcy Piasta nie dopuścili w całej dotychczasowej rundzie wiosennej. Miejmy nadzieję, że zespół z Osinieckiej wyciągnie wnioski i w przyszłości, przy tak wysokim prowadzeniu do przerwy, nie pozwoli sobie na, aż tak duże rozprężenie. Grając bowiem na wyższym poziomie, z bardziej wymagającym rywalem, taka sytuacja może zakończyć się podobnie, jak we wspomnianym spotkaniu w Rzeplinie.

W tabeli pomiędzy zespołami czołówki zachowane zostało status quo. Swoje mecze zgodnie wygrały zespoły Zachodu i Parasola, dzięki czemu kontynuują one uparcie swój pościg za liderem. Dystans punktowy dzielący je jednak od Piasta ani o odrobinę nie chce się zmniejszyć i prawdę mówiąc trudno się spodziewać, żeby coś miało się w tym temacie zmienić. Parasolowi i Zachodowi pozostaje raczej walka o drugą lokatę, która również daje nadzieję na awans do Okręgówki.

Piast natomiast będzie śrubował klubowy rekord. Już w najbliższą niedzielę nadaży się świetna okazja, aby kontynuować "marsz do setki" (sto bramek strzelonych w sezonie). Na boisko lidera zawita bowiem beniaminek ligi KS Złotniki Wrocław, pod którego szyldem, kryje się tak naprawdę drużyna FC Academy Wrocław, a więc drużyna okupująca ostatnie miejsce w tabeli. Szanując w jednej strony rywala, trudno się spodziewać wyrównanego meczu z drugiej. Może jednak właśnie dlatego Piast powinien skupić się podwójnie na najblizszej konfrontacji. Piłkarze z Osinieckiej nie powinni pozwolić sobie na zlekceważenie rywala, ale wiadomo jak trudno o koncentrację przed takim spotkaniem.

Kibice Piasta mają jednak nadzieję, że trener Grabowski znajdzie sposób na odpowiednią motywację swoich zawodników i nie powtórzy sie sytuacja z pierwszej rundy, kiedy to Piast pierwszą bramkę strzelił autsajderowi ligi dopiero po przerwie.